Stanford представив підводного гуманоїдного робота з тактильним зворотним зв’язком

Інженери зі Стенфордського університету розробили гуманоїдного підводного робота OceanOneK, здатного передавати оператору тактильні відчуття під час роботи на глибині до кілометра. Технологія дає змогу дистанційно керувати роботом із будь-якої точки світу, підключаючи його до мережі через судно на поверхні.
OceanOneK обладнаний м’якими і чутливими маніпуляторами, які дають змогу дбайливо піднімати навіть тендітні артефакти. Під час одного із занурень пристрій витягнув стародавні масляні лампи і кубки з дна Середземного моря. Усі предмети збереглися в ідеальному стані, чим здивували команду археологів.
Розробники підкреслюють, що робот створює унікальний ефект фізичної присутності – оператор відчуває те саме, що й OceanOneK. За словами керівника проєкту, професора Усами Катіба, пристрій не просто спостерігає, а й взаємодіє з об’єктами під водою.
З 2022 року гуманоїд уже виконав серію місій, включно з дослідженням затонулої римської галери і німецького підводного човна часів Другої світової війни. На глибині 850 метрів робот встановив пам’ятну табличку, а потім успішно доставив її назад на поверхню.
Катіб вважає, що такі роботи можуть стати для океанології тим самим, чим стали телескопи і супутники для вивчення космосу. Дослідник пропонує створити мережу “океанських обсерваторій” із глобальним доступом для наукової спільноти.
Раніше Amazon представила робота Vulcan з тактильною чутливістю, а в Китаї пройшов перший бій гуманоїдів G1 від Unitree.