Кожен третій підліток у США використовує ШІ-компаньйонів для спілкування та стосунків

Близько третини підлітків у США почали використовувати штучний інтелект не як навчальний інструмент, а як співрозмовника. За даними звіту Common Sense Media, 33% респондентів віком від 13 до 17 років використовують чат-ботів для спілкування та побудови емоційних зв’язків. Загалом 72% підлітків повідомили, що хоча б раз спілкувалися з АІ-компаньйонами.
У дослідженні уточнюється, що йдеться не про голосових помічників, генератори зображень або навчальні ШІ-продукти, а про цифрових “друзів”, здатних вести більш особисті та емоційні бесіди. Серед популярних платформ – Replika, Character.AI, а також ChatGPT і Claude при використанні в ролі співрозмовника.
Близько 46% підлітків сприймають такі системи як звичайні програми або інструменти, тоді як третина розглядає їх, як спосіб налагодити стосунки. Основні причини спілкування – розвага (30%), інтерес до технологій (28%), бажання отримати пораду (18%) або просто поговорити в будь-який час (17%).
Половина підлітків заявила, що не довіряє інформації від АІ-компаньйонів. При цьому 39% зазначили, що використовують такі бесіди для тренування спілкування в реальному житті: вчаться розпочинати розмови, ділитися емоціями та висловлювати підтримку.
Лише 6% опитаних зізналися, що проводять із ШІ більше часу, ніж із друзями. Це свідчить про те, що хоча ШІ може частково замінити соціальну взаємодію, він поки що не витісняє справжні стосунки.
Раніше, у липні, компанія xAI представила 3D-анімованих ШІ-компаньйонів для користувачів Grok, що може прискорити тренд на емоційні зв’язки з цифровими співрозмовниками.