В Україні розкрили таємниці навчання пілотів бойових дронів

З 2022 року в Україні стрімко розвивається навчання операторів безпілотників. У різних регіонах країни відкрито близько 60 спеціалізованих шкіл, які готують пілотів БПЛА для виконання розвідувальних і ударних місій. Програми орієнтовані на військових, які перенавчаються з інших спеціальностей, і вже випустили тисячі фахівців.
Однією з таких шкіл є центр на Дніпровщині, де новобранці, включно з Владиславом і Назаром Жолинським, проходять підготовку на розвідувальних дронах Leleka 100. Курс включає навігацію, подолання перешкод GPS, коригування вогню і посадку безпілотників. Важливою частиною навчання залишаються симуляції бойових умов, включно з імітацією роботи російських систем радіоелектронної боротьби.
Найбільший український виробник БПЛА Deviro з 2014 року розробляє безпілотники для армії, зокрема розвідувальні Leleka 100 і ударні Bulava-Scepter. Компанія запустила власну програму підготовки операторів, отримавши 2023 року акредитацію від Міноборони. Deviro безоплатно навчає військових, компенсуючи витрати шляхом продажів комплексів, що включають дрони, наземні станції та засоби управління.
Симулятори, що використовуються в навчанні, моделюють реалістичні бойові сценарії, включно з ударами по російських позиціях і маневрами в умовах радіоелектронної протидії. Майбутні оператори відпрацьовують завдання в умовах, максимально наближених до бойових. Інструктори зазначають, що професіоналізація військ безпілотників стала ключовим фактором у зміні тактики ведення війни.
Попри успіхи української індустрії дронів, її майбутнє залишається невизначеним. Можливе припинення бойових дій може змінити пріоритети військових закупівель, що викличе конкуренцію з боку європейських виробників. Однак експерти впевнені, що вітчизняні розробки вже довели свою ефективність і будуть затребувані як в Україні, так і за її межами.