НБУ не визнає криптовалюту платіжним засобом, посилюючи регуляцію віртуальних активів

Національний банк України (НБУ) не визнає криптовалюти законним платіжним засобом, заявив глава НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна. Він підкреслив, що гривня залишається єдиним законним засобом платежу в країні.

«Гривня є єдиним законним засобом платежу в Україні. Це наша принципова позиція. Саме той факт, що гривня зберігає функціональність, стійка, користується довірою — дозволяє Україні бути багато в чому ефективною, незважаючи на війну. […] Криптовалюту ми не розглядаємо як законний засіб платежу. Чи працюємо ми над цим викликом? Так, працюємо», – зазначив Пишний.

НБУ активно працює над формуванням пропозицій щодо регулювання криптовалютного ринку у співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Ці зусилля спрямовані на адаптацію українських регуляцій до європейського досвіду та стандартів фінмоніторингу.

Україна зобов’язалася завершити оновлення законодавства у сфері віртуальних активів до кінця 2024 року. Прогнози вказують на те, що криптоактиви можуть бути легалізовані вже в першій половині 2025 року. Однак наразі, за словами Пишного, немає готового законопроєкту, який би повністю задовольнив НБУ.

З 1 жовтня 2024 року в Україні запроваджено ліміт на вихідні P2P-перекази з банківських карт — 150 000 гривень на місяць. Пишний зазначив, що цей захід торкнеться лише невеликої частини клієнтів, але допоможе запобігти використанню платіжної інфраструктури для незаконної діяльності.

«Цей ліміт у 150 000 гривень на місяць встановлено на пів року з 1 жовтня 2024 року. Водночас 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують зазначену суму. Отже, це обмеження взагалі не вплине на фінансову активність переважної більшості громадян. Однак це допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності», – пояснив Пишний.

Пишний висловив занепокоєння тим, що недобросовісні особи можуть активніше використовувати криптовалюти для незаконних схем, особливо на тлі запроваджених обмежень.

«Сьогодні ринок віртуальних активів — це те, що “на дні”, те, що сьогодні здебільшого обслуговує тіньовий обіг і схеми оптимізації. Я розумію, що це вимагає від нас та інших стейкхолдерів відповідної реакції. Зокрема, з нашого боку ми посилили регуляції щодо фактів безліцензійної діяльності, яка часто пов’язана з функціонуванням саме ринку віртуальних активів», – заявив він.

Пишний підкреслив, що НБУ не має наміру відмовлятися від статусу гривні як єдиного законного платіжного засобу, особливо в умовах війни. Цю тезу було підтверджено раніше заступницею голови НБУ Катериною Рожковою, яка також заявляла, що криптоактиви не можуть вважатися грошима.

«Але наголошую: позбавляти гривню статусу єдиного законного платіжного засобу ми не готові. Особливо в умовах війни. Нагадую про “фактор стійкості”, який обговорювали раніше», — додав голова НБУ.

Чи була цікавою ця новина?

👍
2
👎
0

Завантажити застосунок Trustee Plus та випустити криптокарту